3 úrovně evoluce

“Jak dlouho mám dělat Biodanzu, abych už ji nemusel dělat?” Ptal se tanečník Rolanda Tora, autora systému Biodanza. A on mu odpověděl: “Není to otázka času, ale integrace naší identity”. 

Jak ale poznám, že je má identita integrována? Jak to ohodnotit? V tomto článku se dozvíte více. 

NC1A1580Naše identita se projevuje v tanci. Rolando říkal, že neexistuje lepší okamžik propojení se svou identitou než ve vivencii. Tzn. v intenzivním prožívání tady a teď. Ve vivencii je vše, co jsme. Tělo, vjemy, vědomí, plynutí času…všechny dimenze naší existence. Vivencie je přímou cestou k identitě. 

Identita tedy není objekt, který bychom mohli znát. Svou identitu žijeme. 

Když tančíme Biodanzu, potkáváme se s druhými lidmi. A právě v těchto setkáních můžeme poznat sami sebe. Protože v každém okamžiku setkání s druhým se nám otevírají další možnosti. Náš potenciál, plynutí, kreativita, tolerance…Některá setkání v nás prouzejí strach, jiná nás posilují, léčí a umocňují to, co o sobě víme.  

V každém okamžiku, kdy tančíme Biodanzu, se prohlubuje náš vztah se sebou. 

“Jsme život, který neustále tančí své sebe-stvoření”   Rolando Toro, autor Biodanzy

Vraťme se ale k naší otázce – jak poznám, že je má indentita integrovaná? Skrze 5 tzv. linií rozvoje lidského potenciálu. Těmi jsou vitalita, kreativita, pocitovost, sexualita a transcendence. Když tančíme Biodanzu, těchto 5 linií stimulujeme a rozvíjíme. 

Zde nabízím malé vodítko pro sebehodnocení, jak na tom s integrací v jednotlivých oblastech jste právě v tomto okamžiku vy: 

3 úrovně evoluce v každé linii rozvoje našeho potenciálu: 

VITALITA

 1. vzrůst vitální energie
  • Kde tato energie je? V našich buňkách. Energie se vytváří skrze proces, ve kterém mitochondrie transformují výživu do paliva.
 2. snížení psychosomatických symptomů
  • Naše tělo už není tak častý zdroj bolesti.
 3. biologická obnova
  • Stárneme, ale nedegenerujeme své tělo.

SEXUALITA

 1. vzrůst touhy
  • Celý svět chce méně sexuální touhy, protože se šíří epidemie deprese – a ta vypíná sexuální touhu.
 2. znovuobnovení naši schopnosti dosahovat orgasmů
  • Milióny lidí na celém světě nikdy nedosáhli orgasmů nebo mají problémy s předčasnou ejakulací apod. 
 3. erotické splynutí
  • jednota mezi sexem a láskou

KREATIVITA

 1. sebevyjádření
  • Jedině ty můžeš být sám sebou. Vyjádři se! Neboj se, zda se to ostatním bude líbit nebo ne. 
 2. existenciální kreativita 
  • Co já dělám s tím, co oni dělají se mnou? Dávat sebe do světa a být sám sebou. Žít intenzivně. Můžeš sám sebe překvapit až zjistíš, že tvůj život je mistrovské dílo!
 3. tvořit ve světě krásu
  • zpívat, psát knihy, dávat prostor kráse

POCITOVOST (afektivita)

 1. zbavit se toxických vztahů
  • Mít přátele, rodinu, láskyplnou výživu. 
 2. rovnováha mezi příjímáním a dáváním
  • Kapacita dávát se v našich stínech zvyšuje. To nejdůležitější léčení je ale naučit se přijímat, nechat být, přestat kontrolovat…
 3. Schopnost pomoci tomu, kdo potřebuje pomoc. Sociální angažovanost
  • Důležité je nabízet toto ze svého zdravého vnitřního prostoru, ne z nedostatku. 

TRANSCENDENCE

 1. vnímání celistvosti vesmíru
  • není oddělení mezi tělem a duší, hmotou a energií, člověkem a přírodou, Zemí a vesmírem. Žijeme v jednotném vesmíru. Mé tělo je koncentrací vesmíru. A vesmír je mé rozšířené tělo. 
 2. schopnost tranzu a regrese
  • když jsme v regresi, naše identita je otevřená, přijímající, obrany ega jsou v tom nejnižším vyjádření. Jsme ve stavu podobném tomu, kdy se narodí malé miminko – tehdy jsme neměli obrany, projekce. Pokud chceš rozšířit svou identitu, uvolni centrum svého ega ve stavu regrese. Já jsem celek. V regresi jsem znovuobnoven a nasycen. 
 3. Integrace posvátnosti (tzv. numinous) 
  • Božství. Blaženost. Prožívat život jako dar. 

A nesmím zapomenout připomenout, že cílem není excelovat v jedné linii a ostatních si ani nevšimnout, ale harmonicky integrovat všech pět 😉 

“Nevíme, co je život, nevíme, co je smyslem života. Ale tento význam vytváříme tím, že myslíme, žijeme a zejména milujeme.” Rolando Toro, autor Biodanzy

14212027_333639220309778_3308622164751211315_nLáká vás objevování toho, kdo doopravdy jste? Přejete si zažít na vlastní kůži svůj plný potenciál? Tančit a žít svou identitu? Prozkoumat 3 stupně evoluce o něco blíže? Mrkněte sem >>>  Blíží se víkend Biodanzy s báječnými lektory Jose a Irene z Portugalska. Na jejich oblíbené semináře po celém světě přijíždí desítky lidí z celé Evropy.  Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost. Budou u nás úplně poprvé. Přihlášky a více informací zde >>>

 

ZDROJ a inspirace k článku: Antonio Sarpe – přednáška Identita, Didactický výcvik pro lektory Biodanzy, Bologna, Itálie – červen 2018

Aneta Končulová
Mou vášní je odemykání lidského potenciálu s pomocí systému Biodanza© Můj příběh si přečtěte zde >>
Biodanza© je celostní systém lidské integrace. Propojuje hudbu, pohyb, emoce a skupinovou dynamiku v účinný mix, který rozvíjí náš potenciál a vnáší do života více radosti a lásky.
Jsem autorkou praktického průvodce pro žití života podle vlastních představ - Podívejte se na ebook Tanec mého života ZDE >>
Komentáře