To nejstřeženější tajemství aneb jak se doopravdy připravit na porod

Už to nevydržím, musím vám to prozradit! Nechápu, jak je možné, že je taková obyčejná a přirozená věc, tím nejlépe střeženým tajemstvím poslední doby. Ano, je pravda, že se již objevují ženy, které toto tajemství odhalily a sem tam o něm některá i promluví. Ale zatím dost málo nebo je nechceme slyšet. To je ale převeliká škoda!

IMG_0364Můj odhad je, že stále více než 90% českých žen žije v bludné představě a bohužel jim o tomto největším daru v životě ženy ještě nikdo neřekl. Možná mezi ně patříte i vy.

Takže….pojďme na to, již není třeba déle čekat, řekněme si to opravdu narovinu, milé dámy (a možná i pánové – vždyť vy byste to tajemství vlastně taky mohli znát, že?! :-)

Kde začneme? U toho bludu, ve kterém většina naší společnosti žije.

Vzpomeňte si nyní prosím, kdy jste poprvé slyšeli o porodu dítěte?

Co vám o něm řekli? Jaké emoce prožívali osoby, které vám o porodu vyprávěli?

Já si např. vybavuji seriál Sever proti jihu, kdy rodila Scarlet O’Harová. Přivázali ji třmeny k posteli a ona šíleně řvala. No a já jako desetiletá holčička taky. Běžela jsem do svého pokojíku a usedavě plakala, byla jsem naprosto neštastná z toho, že nikdy nebudu mít děti, protože něco takového prostě nevydržím. Leda tak, kdyby mě dali celkovou anestezii a to dítě ze mě vytáhli ven.

Jaké jsou vaše vzpomínky?

Tipuji si, že v nich vládnou emoce strachu nebo velké nevědění. Porod je přeci něco, o čem se moc nemluví. Je to prý krvavý a bolestivý horor. Naštěstí je veškerá bolest vykoupená tím, že pak držíte v náručí své mininko a tělo na prožité trauma brzy zapomene.

Takže od svých kamarádek, maminek a babiček jste možná slyšely věty typu:

“Neboj, zvládly to ostatní, ty to zvládneš taky.”

“No, raději se ani neptej, jaké to bylo….ale až uvidíš to dítě na vše zapomeneš.”

“Byla to nejhorší bolest mého života, strašný zážitek…”

A přidám ještě jednu všeříkající hlášku pro pány: “Hele vole, tam radši ani nechoď, je to jako když vidíš, jak ti hoří oblíbená hospoda!”

A to je naše kolektivní porodní přesvědčení – porod je bolestivý a nepřijemný zážitek, který je potřeba nějak vydržet a přežít. Chudák žena, že musí rodit!

Použila jsem slovo “přesvědčení” – chvíli se u něho zastavíme, protože je pro vysvětlení našeho tajemství poměrně podstatné.

Přesvědčení je něco, co naprosto přesně víte a co máte uložené hluboko v sobě. Čím více důkazů a potvrzení pro své přesvědčení máte, tím je stabilnější… Pojďme si to blíže vysvětlit.

Každý z nás vyrůstal v rodině, která měla své specifické zvyklosti a tradice. Naši psychiku a to, jak se díváme na svět, formovali naši rodiče, učitelé i jiné blízké osoby svými výroky i činy. Pokud vám někdo celé dětství tvrdil, že jste neschopní, brzy jste tomu uvěřili. Možná jste nabyli dojmu, že pokud nebudete domů nosit samé jedničky, nebudou vás mít rádi atd.

Příklady přesvědčení: 

  • nejsem dost dobrá/dobrý
  • nemohu být úspěšná/úspěšný
  • peníze jsou špatné, boháči jsou špatní lidé
  • porod je bolestivý a nepříjemný zážitek

Zajímavé je, že celý život si vyhledáváme důkazy, které podporují naše přesvědčení. Může to být např. interpretace našich úspěchů a neúspěchů. „No jo, zase se mi to nepovedlo, jsem k ničemu.“ A věřte, že vaše mysl si vždy šikovně najde ten správný důkaz. Situaci vyhodnotí ve prospěch vašeho přesvědčení, i kdyby se dala interpretovat úplně jinak.

Vaše přesvědčení jsou jako brýle, skrze které se díváte na svět a mnohdy vám brání žít život podle vašich představ.

Skvělým příkladem jsou např. internetové diskuze. Pokud máte nějaké pevné přesvědčení, budete pro něj bojovat do morku kostí a házet špínu na všechny kolem. Jste zkrátka zarytí zastánci buď bodu A nebo bodu B a nikdo a nic vás nepřesvědčí o opaku. Naopak budete sbírat další důkazy a argumenty pro podporu vašeho přesvědčení.

Dobrá zpráva je, že svá přesvědčení můžete změnit. Ale pouze vy sami! Základem je vaše uvědomění, že to tak chcete udělat. Např. když vám povím to nejstřeženější tajemství a vy se rozhodnote, že prolomíte svá limitující přesvědčení, která si vaše hlava vytvořila o porodech na základě vašich předchozích zkušeností a rozhovorů. Již nemusíte žít v bludu! Záleží jen a jen na vás!

S vaší myslí a vašimi přesvědčeními lze pracovat, lze je změnit a pak světe div se, co krásného na vás čeká!

Jste připraveni na objevení toho nejvíce střeženého tajemství poslední doby?

Tak tady je:

Doporučuji číst velmi pozorně a všímat si hlasů ve vaší hlavě. Co vám začnou napovídat, jen co to tajemství vyslovím… Zkuste prozatím jen informaci přijmout a nehádat se se mnou. (Ovšem chápu, že vaše přesvědčení mohou být ukrutně silná). Důkazy na podporu nového přesvědčení budeme sbírat později, nebojte! :-)

Porod je nádherný a transformační zážitek v životě ženy. Může být dokonce i orgasmický! 

Porodit umí zcela přirozeně každá zdravá žena. Je to náš přirozený instinkt. 

Každá zdravá žena může pozitivně ovlivnit svůj porodní zážitek a může zažít i téměř bezbolestný a extatický porod. 

Tak jak jsme na tom? Věříte mi? 😉

Chápu, že změna přesvědčení může být někdy velmi šokující a také náročná.

Ovšem pokud byste si měly vybrat – chcete při porodu trpět nebo mít orgasmus? Já tedy raději to druhé!

Nebude to ale jen tak, potřebujeme na té změně zapracovat. Ideálně masově a kolektivně, ale pokud to ještě nejde na celonárodní úrovni, tak se zaměřme na sebe a šiřme potom pozitivní zprávu dále. Je přeci naprosto zbytečné, aby tolik žen a dětí při porodu trpělo a neslo si porodní trauma po celý svůj život.

Je na čase odhalit porodní tajemství a vrátit všem ženám to, co jim doopravdy patří – nádherný a extatický porodní zážitek!

Co tedy můžete udělat proto, abyste zažily extatický porod? 

Pracovat se svou myslí a se svým tělem. Tím, že přijedete do porodnice a budete si myslet:

“že se to nějak zařídí”

“že vás tam někdo odrodí”

“že vás nějak rychle té bolesti zbaví”

si vůbec nepomůžete a troufám si říct, že vás příliš krásný zážitek nečeká. Musíte vzít zodpovědnost za svůj porod do vlastních rukou a něco pro to udělat. Odměna je ale veliká!

Prosím nepochopte mě špatně, netvrdím, že se máte vykašlat na odborné rady lékařů a rodit sami doma. Jsou ale věci navíc, které můžete v průběhu těhotenství udělat, abyste porodila hladce a krásně. A o nich vám chci říct!

Dnes se zaměříme na první důležitou oblast – a to práci s naší myslí.

Základním předpokladem je, že chcete. Pokud máte chuť připravit se na nádherný porodní zážitek, začněte formovat svá přesvědčení o porodu.

Získejte ty správné informace

Kdo hledá najde, že?!

Pokud se chcete naučit mluvit anglicky, vyhledáte asi někoho, kdo již anglicky mluví a navíc skvěle, ideálně např. rodilého mluvčího. Když chcete vědět, jak dobře hospodařit s penězi, budete se ptát odborníka, který sám již hodně peněz vydělal a také dobře investoval nebo půjdete za teoretikem, který má načteno spoustu knih, ale sám přežívá z měsíce na měsíc?

A jak je to s porodem? Až otěhotníte, budete se na rady ptát někoho, kdo v životě sám žádné dítě neporodil nebo půjdete za ženou, která prožila několik přirozených a krásných porodů a budete zjišťovat, co udělala jinak nebo zda měla jenom „štěstí“ ???

Zde je pár zdrojů, ze kterých můžete začít čerpat.

Mě osobně velmi pomohli zejména před mým prvním porodem. Připravovala jsem se na něj dle toho o čem zde píšu a myslím, že se mi vše vrátilo na 100%. Cítím hlubokou vděčnost za dar zrození našeho prvního syna.

IMG_0360Kdybyste měla za celé těhotenství přečíst jen 1 knihu, doporučuji tuto:

Marie F. Monganová: Hypnoporod – ke koupi např. ZDE >>>

nebo tuto:

Elisabeth Davis: Orgasmický porod – ke koupi např. ZDE >>>

Můžete se podívat i na videa přirozených porodů a vidět na vlastní oči, jak krásný zážitek to může být. Moc pěkný seznam videí mají např. tady na stránkách Jemného zrození, které určitě doporučuji.

Zároveň doporučuji k shlédnutí dokumenty:

Porod, jak jej známe (Birth as we know it) – můžete se podívat na zkrácenou verzi přímo na youtube, nebo si koupit DVD. Určitě stojí za to! – 30 min na youtube v AJ – https://www.youtube.com/watch?v=sfC4d9fooiM

Orgasmický porod – můžete se podívat přímo na youtube – je tam celý dokument a dokonce otitulkovaný do ČJ – https://www.youtube.com/watch?v=libHZJ4TRxo

Pokud se chystáte na předporodní kurz, vybírejte pečlivě… někde ještě stále neobjevili to nejstřeženější tajemství a předporodní kurz bude spíše soupisem toho, co vše vzít s sebou do porodnice a jak „správně dýchat“ – vězte, že tzv. psí dech je již dávno přežitek – já osobně mohu doporučit kurzy Jemného zrození (www.jemnezrozeni.cz) nebo předporodní kurz v A centru v Praze (www.acentrum.eu)

Vyhledejte zkušenou porodní asistentku nebo dulu.

Jejich seznam naleznete zde:

http://unipa.cz – stránky unie porodních asistentek

http://www.duly.eu 

Rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou vám hezky vysvětlí tento článek: http://www.aperio.cz/246/duly-a-porodni-asistentky

 

Další zajímavé zdroje:

Toto minutové video „Jak jinak čůrat“ jste zaznamenali? :-) https://www.youtube.com/watch?v=60wZBMRUt0Q

http://www.jakjinak.info

http://respektkporodu.cz – Festival o těhotenství, porodu a rodičovství

https://www.iham.cz

http://normalniporod.cz

Jak ještě lze přeprogramovat svou mysl na krásný porodní zážitek?

Afirmace

Afirmace (lat. affirmo, česky tvrdit, ujišťovat) je přisvědčení, přitakání, ujištění, potvrzení, tvrzení, že něco je pravda.  Afirmace je pozitivní myšlenka, která mění zatuhlé myšlení. V dnešní době již najdete řadu inspirativních knížek s afirmacemi na různá témata. Jednoduše jde o to, že si neustále opakujete jednu větu, kterou chcete vetkat do svého života a utvrdit se, že to tak doopravdy může být.

Já osobně poprvé použila afirmaci, když jsem dělala státnice na VŠ. Byl to můj neoblíbený předmět ekonomie a hodně jsem se bála. Věta: „Děkuji, že dne …. úspěšně složím státní závěrečnou zkoušku z ekonomie,“ mi velmi pomohla k úspěšnému zakončení mého VŠ studia.

Existuje celá řada krásných afirmací k porodu, které můžete poslouchat kdykoliv a kdekoliv v průběhu těhotenství, a tím programovat svou mysl i tělo.

Příklady porodních afirmací: 

Cítím, že jsem připravená prožít nádherný porod mého dítěte.

Mé tělo a tělo mého miminka jsou v rovnováze a připraveny pro snadný a rychlý porod.

S každým pohybem miminka v mém těle se má láska k němu prohlubuje.

Jsem silná, sebevědomá, klidná a asertivní.

Miluji a zcela přijímám své tělo.

Cítím vnitřní klid a vyrovnanost.

Porod je bezpečný a nádherný zážitek.

Mé dítě se narodí zdravé a ve správný čas.

Mé tělo je vytvořeno, aby porodilo rychle a snadno.

Věřím ve schopnosti mého těla porodit mé dítě.

Vizualizace

Vzpomeňte na nejlepší sportovce světa. Co dělají před vrcholovým závodem? Pracují se svou myslí, soustředí se a vizualizují si úspěch. Je dnes známo, že právě práce s myslí může být klíčovým rozdílem mezi vítězem a poraženým. Můžete si vizualizovat svůj porod, představovat si, jak bude krásný a bezproblémový.

Velkou inspirací vám může být web Terezy Kramerové, kde najdete řadu meditací a vizualizací pro harmonický porod. Některé si můžete stáhnout zdarma – www.terezakramerova.cz 

Meditace

Meditace nám pomáhá se uvolnit a zklidnit naši mysl. A to určitě v těhotenství a při porodu potřebujeme. Když si najdete pár minut denně, pohodlně se posadíte, zavřete oči a jen se budete soustředit na svůj dech, určitě vám tato praxe pomůže k většímu zklidnění, práci se strachem apod.

Meditací existují spousty druhů, stačí najít tu, která bude vyhovovat vám. Nemusí to být nic složitého a můžete ji propojit např. s vizualizací vašeho porodu. Můžete se v meditaci i propojit s miminkem a představovat si, jak s ním hovoříte. Tím posílíte váš tandem a určitě vám to společně půjde lépe i při porodu.

S tématem vizualizace a meditace velmi úzce souvisí i relaxace, o ní se budeme podrobněji bavit v pokračování tohoto článku.

Porodní přání

Nebojte se snít, nebojte si přát ten nejkrásnější porodní zážitek.  Zkuste si sepsat své vlastní porodní přání. Buďte konkrétní a pište v přítomném čase. Např. „Porod probíhá jemně a hladce. Personál a lidé kolem mě jsou velmi podporující a já se cítím klidně a bezpečně…“

IMG_0361Na internetu již v dnešní době naleznete spoustu krásných porodních příběhů. Inspirujte se! I já jsem sepsala svůj porodní příběh s prvním synkem Tobíkem. Za pár týdnů či dnů nás čeká další porod, tak se moc těším! Své přání mám sepsané, prozradím vám ho ve třetím pokračování tohoto článku, kdy budu mluvit o svém předporodním rituálu.

Opravdu záleží na tom, jakými informacemi a lidmi se v průběhu těhotenství obklopíte. Věřte mi, že pokud se vám doopravdy podaří změnit vaše přesvědčení na to, že porod je krásný zážitek, tak tomu i tak bude. Máte částečně vyhráno.

Máte nějaké oblíbené zdroje a odkazy, které podporují prolomení společenského bludu, že porod je nebezpečný  a bolestivý horor a navíc vám pomohli hladce a přirozeně porodit?  Neváhejte je prosím sdílet v komentářích dole pod článkem, můžeme si tak pomoci navzájem. Již toho v dnešní době naleznete hodně, stačí jen mít otevřené oči i srdce a vědět, co hledáte.

Tušíte, že práce s myslí není všechno, co pro nádherný porod potřebujete. Příště se podíváme na vše, co se týká našeho těla. Uvolnění je totiž základ. A o tom si přečtete v příštím článku. Pro dnešek stačilo, jdu si pustit své porodní afirmace 😉

 

Pozn. Žádné z rad v tomto článku nenahrazují vhodnou lékařskou péči. Jsou určené zdravým ženám, které prožívají fyziologické těhotenství bez komplikací. Berte je prosím jako radu navíc a rozšíření obzorů. 

Aneta Končulová

Mou vášní je odemykání lidského potenciálu s pomocí systému Biodanza© Můj příběh si přečtěte zde >>
Biodanza© je celostní systém lidské integrace. Propojuje hudbu, pohyb, emoce a skupinovou dynamiku v účinný mix, který rozvíjí náš potenciál a vnáší do života více radosti a lásky.
Jsem autorkou praktického průvodce pro žití života podle vlastních představ - Podívejte se na ebook Tanec mého života ZDE >>

Komentáře