Nevidím ve vás žádný potenciál

Víte, možná Biodanza jako taková je dobrá, ale vy jako lektorka nic moc, nevidím ve vás žádný potenciál…” řekla mi v lednu 2011 po mé první odvedené lekci Biodanzy v Praze majitelka známého tanečního centra v Praze.

Cítlia jsem se hrozně, měla jsem dojem, že se to ostatním lidem líbilo, jí ale vyloženě ne. Na závěr se místo mnou navrhnovaného cvičení protahovala v rohu místnosti a rozloučení s ostatními bylo druhořadé. Byla jsem zmatená a pochybovala o sobě.

Krásná motivace do začátku Biodanza “kariéry”. Byla jsem zvyklá na pochvaly a pozitivní ohlasy mých učitelů a spolužáků z Anglie a teď tohle. Snažím se přivézt Biodanzu do Čech, ale prý na to nemám? Je možné, že to tady nikoho doopravdy neosloví? Nebo resp. že já nedokážu ty lidi oslovit a předat jim dary, které Biodanza nabízí?

IMGP1208Biodanzu jsem ale milovala a svou vášeň pro její šíření do Čech jsem nechtěla vzdát, a tak jsem to začala zkoušet. Krůček po krůčku. Začala jsem organizovat pravidelné týdenní večerní lekce v Praze. Snažila se šířit povědomí o Biodanze. Občas se objevil drobný úspěch, často se objevovala bezmoc a zklamání.

Představte si, že máte v rukou nádherný nástroj, který víte, že lidem pomáhá, že dokáže mnohé…ale…nikdo ho tu nezná, nikdo o něm nikdy neslyšel,nikdo vám nerozumí, není s kým sdílet své pokroky, není s kým spojit své síly. A tak něco celý týden připravujete, těšíte se, že část toho daru předáte dalším, pak nedočkavě čekáte, kdo se objeví a nakonec nepřijde nikdo nebo jen 2 lidé. Tak jste z toho smutní, ale dáte do té lekce maximum a příští týden do toho jdete znovu. S novou vírou, s novou nadějí, s novou lekcí. A situace se opakuje, znovu a znovu. Nové nadšení a nízký zájem lidí.

Kdo někdy začínal lektorovat na vlastní noze, asi ví, o čem mluvím. Síla marketingu je velká, a když to s ním moc neumíte, zázraky se nestanou přes noc. Jen vaše víra a vášeň pro věc vás žene dál.

OBRAT o 360°

Je prosinec 2016 a mě přichází email od psycholožky Petry, účastnice mého pražského podzimního Biodanza kurzu.

“Biodanza mi dala mnoho, zejména co se týče mezilidských vztahů. Cítím, jak se mi lépe a hlavně spontánně komunikuje s lidmi, jak se cítím více svá v mezilidském kontaktu. Dokonce mi pomohla odbourat určité bloky, nedůvěru a strachy z anonymní Prahy (o to jsem se snažila více než rok). Naučila mě více plynout a uvolnit se.

Biodanza je moc fajn, mnohem důležitější je pro mě však skupina lidí a ten, kdo to vede. Neboť jak se mezi terapeuty říká: „klienta můžeš vést a podporovat pouze tam, kam si sám došel“. A tak si mě na Biodanze nejvíce inspirovala ty. Tvá osobnost, láskyplný přístup, citlivost, zranitelnost, radost, vášeň …

Září z tebe ohromná dávka světla a pokory k životu. Velmi silné pro mě bylo tančit s tebou a dívat se do tvých hlubokých očích – spatřila jsem v tobě na chvíli Bohyni a bylo to poprvé, co pro mě ženská síla neznamenala nic abstraktního, nýbrž absolutně hmatatelnou a přirozenou věc. A když se mě někdo zeptá, jak si představuju bezpodmínečnou Lásku, znám již odpověď! A za to ti mockrát děkuji!”

(Více referencí si můžete přečíst zde >>>)

O pár týdnů dříve poslouchám sdílení účastníků kurzu v Berouně, o tom, co jim Biodanza přinesla do života. Najednou mi po tvářích tečou slzy dojetí a já vnímám neuvěřitelnou vdečnost a radost.

KONEČNĚ!

Teprve letos, po šesti letech od mých začátků mám dojem, že se něco “pohnulo” tím správným směrem.

A tak mám chuť bilancovat, poděkovat a vyzdvihnout mé důležité lekce a ponaučení.

Zaměření pozornosti. 

Vedení Biodanzy se aktivně věnuji od roku 2011, ovšem až letos jsme ji řekla na 100% ANO.

Do té doby jsem měla spoustu dalších aktivit. Vedla jsem semináře osobního rozvoje v organizacích, založila se Šárkou Kmochovou firmu Oslava Života a organizovala letní a silvestrovské festivaly, s mým mužem jsme organizovali výcvik Partneři duše světoznámé učitelky Sarity…zkrátka aktivit jsem měla vždy mnoho a Biodanza byla pouze jedna z nich.

A jak se říká, kolik energie do něčeho vložíte, tolik i dostanete zpět.

Letos přišel zlom. Řekla jsem si, zkusím to naplno. Dám svých 100% pouze Biodanze. Počkám 1 rok a uvidím, co se stane. Opustila jsem firmu Oslava Života, odešla jsem z korporátního vzdělávání, organizaci Partnerů duše přenechala svému muži.

Na začátku roku jsme byli s rodinou na dovolené v Thajsku, tam jsem začala tvořit nové webové stránky, velmi mi pomohl kurz Stáni Mrázkové – Podníkání z pláže, kde jsem se naučila základní marketingové dovednosti, a pak se to začalo pomalu rozjíždět.

Zaměření pozornosti na jednu věc přineslo své výsledky.

15025372_10154519915920605_7998792704214471285_o

Mám radost, že se mi podařilo:

A co jsem tím vším získala:

Ověřila jsem si, že systém Biodanzy opravdu funguje!

Najednou jsem viděla, že to, co říkali mí spolužáci v Anglii je pravda. Víte, základním Biodanza nástrojem jsou pravidelné týdenní lekce. Já sama ovšem tyto lekce nikdy nezažila, v Čechách nikdo Biodanzu nedělal a  já dojížděla do Anglie pouze na víkendové moduly Biodanza výcviku pro lektory.

Jen jsem se o těchto lekcích učila. A až letos jsem doopravdy zažila jejich sílu. Co dokáží pravidelné dávky Biodanzy, vždy 1x týdně 2 hod, stejná skupina lidí po dobu alespoň 2 měsíců. Některé ohlasy si můžete přečíst např. zde.

15326039_10154594567050605_1547429599524616147_o

Posílala jsem důvěru v sebe sama

Dříve jsem žila v domnění, že nemohu udělat uzavřený kurz, protože by se nenaplnil. Opak byl ale pravdou. To omezení bylo pouze v mé hlavě.

Myslela jsem, že k úspěchu potřebuju zejména spolupráci. Se Šárkou byla naše spolupráce v Oslavě Života velmi vyživující a plodná. Zvládnu být úspěšná i bez ní? To byl můj strach. Netušila jsem, co se stane, až se naše cesty rozdělí a já už nebudu součástí naší společné firmy. Kupodivu mě právě toto rozdělení velmi posílilo.

Na jaře 2016 jsem toužila po hluboké a otevřené spolupráci s mou novou kolegyní Markétou, která začala také vézt lekce Biodanzy v Praze. Po naší upřímné konverzaci na toto téma jsem prožila trpké vystřízlivění, že jsme každá jiná, máme jiné priority, cíle a došla k uvědomění, že nemohu na nikoho čekat. Můj čas je teď a tady.

A bylo tak osvobozující najednou začít dělat věci zcela sama za sebe, bez ohlížení se na někoho jiného. Být autentická k tomu, jak to vnímám a cítím já teď a tady a jít do akce – TEĎ – protože zrovna nyní a teď mám tu energii a chuť. Opravdu realizovat své sny a přání.

Jsem součástí širší rodiny

13606664_10154170344965605_2048409517136288769_nV červenci jsem se zúčastnila Biodanza kongresu v Holandsku! Jak skvělé a vyživující strávit 4 dny v přítomnosti 1000 Biodanza nadšenců z celého světa.

Došlo mi, jak silnou síť mám v zádech. Jak se neustále mohu dále rozvíjet a inspirovat, jaké skvělé možnosti Biodanza nabízí.

Odvezla jsem si tipy od svých kolegů, které jsem ihned aplikovala do praxe a opět se ukázalo, že to jde! Zpomalení a aplikovaní principů progresivity opravdu fungovalo. Vyrostla jsem o kousek dál metodologicky a byla nadšená z ohlasů mých účastníků.

Nevzdávat se, zaměřit pozornost a následovat volání svého srdce

Asi nejzákladnější poselství, které si z posledních 5 let odnáším je nevzdávat cestu za voláním svého srdce. Vidím, že nevede přímo, zažila jsem, že je potřeba trpělivosti a tvrdé práce. Je mi jasné, že ta cesta je plná pochyb a učení o sobě i o cestě jako takové, ale již vím, že zaměření pozornosti a následování volání přináší své výsledky.

A co dál? 

Mé plány jsou velké a vize jasnější.

Rok 2017 pro mě bude rokem péče. Narodí se nám druhý syn, a tak přirozeně mé priority budou někde jinde. Chci pečovat o svou rodinu, o náš domov, o naše partnerství a také sama o sebe. 

Nechci ale zapomenout ani na vás, a tak do té péče zahrnuji i péči o vás, fanoušky Biodanzy. Chci čas od času napsat další článek a možná na podzim opět vést nějaké lekce. S Markétou pro vás zorganizujeme 4 víkendové semináře se špičkovými zahraničními lektory Biodanzy. Dary tohoto systému vám tedy neuniknou, naopak budete moci do nich pronikat ještě hlouběji a intenzivněji. (Termíny naleznete na stránce kalendář akcí – ZDE >>>)

V roce 2019 bych ráda otevřela školu pro lektory Biodanzy. Pak již jejímu šíření nic nebude bránit.

Přeji si, aby se Biodanza v Čechách stala běžnou součástí psychohygieny člověka podobně jako např. jóga. Za pár let budete moci na Biodanzu chodit v každém větším městě v Čechách.

Díky Biodanze se do naší země bude více a více vracet propojenost a sounáležitost mezi lidmi, bude nám lépe v našich vztazích, opět spolu budeme umět lépe komunikovat, naslouchat si, být více empatičtí. Zlepší se lidskost péče ve zdravotnictví i školství. Budeme více ve spojení sami se sebou, jeden s druhými i se životem jako takovým. Což znamená, že budeme více štastní, radostní a láskyplní.

Jsme na cestě, děkuji za vaši podporu! <3

Aneta Končulová

Mou vášní je odemykání lidského potenciálu s pomocí systému Biodanza© Můj příběh si přečtěte zde >>
Biodanza© je celostní systém lidské integrace. Propojuje hudbu, pohyb, emoce a skupinovou dynamiku v účinný mix, který rozvíjí náš potenciál a vnáší do života více radosti a lásky.
Jsem autorkou praktického průvodce pro žití života podle vlastních představ - Podívejte se na ebook Tanec mého života ZDE >>

Komentáře