Co dělá ženu krásnou?

Přiznám se, že téma ženské krásy mě nikdy příliš neoslovovalo. V období puberty jsem záviděla modelkám v módních časopisech, jak jsou dokonalé a sama sebe jsem s nimi porovnávala. Rozhodně jsem se nevnímala jako krásnou, spíše průměrnou….ovšem s dobrým líčením, oblečením, účesem a trochou odvahy jménem alkohol v krvi jsem občas na diskotékách vyjadřovala i mírné sebevědomí, zejména pokud se mi úspěšně dařilo flirtovat s nějakým milým a stejně alkoholově odvážným “borcem” 🙂

V průběhu vysokoškolského studia jsem se začala hodně věnovat osobnímu rozvoji a přílišná péče o svůj vzhled mi připadala povrchní. Chtěla jsem být krásná uvnitř a ne trávit hodiny v koupelně před zrcadlem, abych vypadala dokonale. Přiznávám se bez mučení, byla jsem pyšná na to, že se sama sobě líbím i bez make upu a dovolím si tak vyjít i v Praze na ulici. Dokonce jsem v duchu pomlouvala ty, které se neustále čančají. Viděla jsem v tom odraz jejich nízkého sebevědomí a nedostatek sebelásky.

Nyní se musím tak trochu usmívat nad oběma těmito extrémy.  Obzvlášť v souvislosti s tím, že jsem nedávno byla pozvaná Michalou Měřínskou jako host na její webinář o ženské kráse. Já?! Nejprve mě to udivilo, pobavilo a pak mi došlo, že možná už mám k tomuto tématu co říci. Na svých seminářích a kurzech vidím totiž pokaždé úžasný rozkvět všech účastníků směrem do krásy, tak proč se nepodělit o pár tipů?

Tady jsou mé 3 nejdůležitější vhledy o tom, co dělá ženu krásnou.

1) Uvolnění a čas pro sebe

Stres a náročné požadavky dnešní doby na nás mají opravdu velký vliv. Kdo ale umí relaxovat a plynout životem s lehkostí a hravostí má vyhráno.

event_196071332Vidím, co se děje, když účastníci Biodanzy mají v druhé části lekce větší prostor pro ponoření se do sebe a puštění toho, co jim nyní neslouží. Jsou tady a teď, povolují napětí ve tvářích, jejich oči začínají více zářit a úsměvy jsou opravdovější. Někdy stačí jen 5 min naladění nebo chvilka pro sebe.

Já osobně se snažím vyhradit si pro sebe alespoň 1 den v týdnu, kdy si dopřeju to, co doopravdy v ten den nebo týden potřebuji. Kafíčko s kamarádkou, jógu, masáž nebo tvořím, co se mi zrovna chce. Jako třeba dnes tento článek 🙂

Takže ta nejrychlejší rada č.1 pro vaši krásu – dopřejte si alespoň 5 min denně úplného uvolnění. Pusťte si oblíbenou hudbu, lehněte si a jen dýchejte. Nebo si zatančete doma v obýváku, pohlaďte své ruce, obejměte partnera.

2) Emoční plynutí 

Potlačené emoce způsobují nemoce, úzkosti a stres. Nevybrečené slzy jsou vidět ve tváři. Nevyjádřená zlost vám stahuje rty, tíha vašeho “osudu” vám leží na zádech.

EM6B5790uJe třeba naučit se své emoce projevovat svobodně a v bezpečném prostoru. Všimli jste si někdy, jak zkrásníte, když se vám konečně podaří pustit emoci, která vám již neslouží, ale dlouho jste ji v sobě nosili? Ano, já vím, krátkodobě to znamená trochu opuchlé a červené oči. Ovšem poté začnou znovu zářit a mnohem jasnějším světlem. Obzvlášť pokud si později dovolíte projevit i ty tzv. “pozitivní” emoce např. radost a lásku.

Emoční plynutí je naší přirozeností, kterou jsme bohužel často ztratili, ale můžeme ji opět získat zpět.

Podrobně se tomuto tématu věnuji v mé elekronické knize. Věřím totiž, že emoční plynutí je základ pro spokojený a zdravý život.

Ráda bych někdy zrealizovala focení účastníků Biodanzy před a po lekci. Aby i ostatní viděli tu změnu na jejich tvářích, jak lidé zkrásní po 90 min svobodného sebevyjádření, kontaktu, radosti, tance, uvolnění a setkání.

A rychlá rada pro vás? Hledejte si prostředí, kde můžete své emoce doopravdy pustit a projevit. Ať už to je doma, když jste tam sami nebo s kamarádkou, nebo v práci na záchodě či na semináři osobního rozvoje. Cítit je lidské a krásné. Dovolte si to. Vnímejte své pocity, buďte s nimi v kontaktu a dovolte si je vyjádřit, když můžete.

3) Opravdovost

Všimli jste si někdy, jak jsou krásní lidé, kteří jdou v životě za svou vášní, kteří následují volání svého srdce? To vnitřní uspokojení se zkrátka odráží navenek!

Když si na nic nemusíte hrát a pouze být sama sebou a být se sebou spokojená, to je podle mě základ pro vyzařování opravdové krásy, která pramení z naší jedinečnosti.

Myslím, že stačí následovat pár jednoduchých principů:

  • vnímat, co doopravdy chci
  • mít odvahu a jít své sny a touhy realizovat
  • vytrvat!
  • být upřímný a otevřený ve své komunikaci
  • být si vědom svých hranic, sebe a svého směru a láskyplně umět říkat ANO i NE
  • být laskavý k sobě i k druhým

Takový člověk pak doslova září svou krásu do světa kolem. Realizuje svůj potenciál, má radost ze života a je mu hezky. A to vidíte na první pohled. Ano, určitě má někdo takový i špatné dny, ale ta jiskra v očích nezmizí, protože je tento člověk ve spojení sám se sebou a se svým životem.

A v tom se dle mého názoru jeho krása zrcadlí.

Co říci závěrem? 

Dnešní úvahu si dovolím zakončit citátem, který má moje kamarádka doma na lednici. Je velmi moudrý a všeříkající, snad se neurazíte, musím vám ho povědět, neb v kontextu všeho již řečeného nám dodává poslední důležitou ingredienci – a to nebrat vše a sebe tak příliš vážně 😉

Citát neznámého autora praví:

“A hlavně se z toho neposrat!”

Aneta Končulová

Mou vášní je odemykání lidského potenciálu s pomocí systému Biodanza© Můj příběh si přečtěte zde >>
Biodanza© je celostní systém lidské integrace. Propojuje hudbu, pohyb, emoce a skupinovou dynamiku v účinný mix, který rozvíjí náš potenciál a vnáší do života více radosti a lásky.
Jsem autorkou praktického průvodce pro žití života podle vlastních představ - Podívejte se na ebook Tanec mého života ZDE >>

Komentáře