3 jednoduché tipy pro vánoční partnerskou pohodu

Čas vánoční, svátky klidu a míru a setkání s nejbližšími. Realita? Mnohdy stres, tlak a hádky. Co dělat, když se s vašim partnerem či partnerkou pohádáte? Jak z toho rychle ven a nekazit si vánoční pohodu? Mám pro vás pár tipů, jak zvládnout vánoční partnerskou krizi.

Tip 1. – Prevence konfliktu

Nemusíte nic, stačí být spolu!

Zaprvé je důležité si uvědomit, že nic z toho, co se teď na poslední chvíli snažíte dohonit vlastně nemusíte dělat. Dárky, jídlo, stromeček, cukroví, tradice…pokud se vám opravdu nechce, tak to prostě nedělejte! Co je ta esence Vánoc, co je to nejdůležitější? Bez čeho by to doopravdy nešlo? Bez blízkých vztahů, bez lásky!

A v tom shonu zapomínáme na to nejdůležitější, užít si ten společný čas. Prostředí kolem nemusí být dokonalé, ta jedinečnost se skrývá v daném okamžiku, v objetí blízké osoby, když si spolu dáte dobrý čaj, pozorujete, jak si vaše děti hrají, jdete se projít se psem, zahrajete si s dětmi jejich oblíbenou hru… Vychutnejte si tu opravdovou esenci Vánoc, mějte se rádi natolik, že si dopřejete nikam nespěchat a nijak se nehonit. Opravdu stačí “JEN” spolu být!

Tip 2. – Když už hoří…

Zastavte se!

Bouchlo to! Všechen ten stres předchozích dnů a týdnů vyeskaloval v ten nejnevhodnější okamžik. Pohár přetekl a vy jste si svou zlost, nenaplněná očekávání a smutek vylili tam, kde vás to nejvíce mrzí. Pohádali jste se s partnerem, křičeli jste na děti. Co teď?

Zastavte se! Zastavte sebe i své myšlenky. Své pocity viny nebo obviňování toho druhého. To teď stejně nepomůže a vy to víte. Jen stůjte, seďte, dýchejte a nedělejte nic. Vnímejte, co se děje ve vás, ale nic se nesnažte změnit. Nemluvte, jen zhluboka dýchejte.

Tip 3. – Jak se zase sblížit

Pohled do očí jako lék

Váš vztah má mnoho rovin. Vy se teď potřebujete přenést na jinou rovinu, než na které jste se pohádali. Jak? Lze to udělat úplně jednoduše a během pár minut.

Pusťte si nějakou příjemnou písničku. Třeba tuto. Jděte za vašim partnerem. Nic neříkejte, jen si naproti němu stoupněte a během té písničky se dívejte do očí. Nemluvte, jen se dívejte a dýchejte. Vnímejte, co vám ty oči říkají. Jsou to okna do duše a věřte, že ten člověk před vámi vás miluje, i když jste před chvílí byli ve velkém konfliktu. Čtěte mezi řádky. Budete překvapeni, jak silnou moc má toto jednoduché sblížení.

Co se stane? Přenesete se na rovinu vaší lásky a vzájemného spojení. Ucítíte, že vás něco i přes vaše neshody spojuje. Je to jako byste se v přízemí pohádali, ale pak vyjedete výtahem až na střechu, a tam se vám otevře nádherný výhled do krajiny a vy víte, že je vlastně všechno v pořádku. Bouře odešla, láska zůstává a vy se vraťte k tipu č.1 😉

Osobní zkušenost 

Znám to taky. Zrovna minulý týden to “bouchlo” u nás. Hodně práce, různá očekávání a vzájemné nepochopení situace a priorit toho druhého. Dokonce jsme na sebe s mužem křičeli, a to zase tak často neděláme. Byla jsem naprosto zoufalá. On odešel uspávat synka a já seděla v koupelně a usedavě plakala. Připadala jsem si nepochopená, zoufalá, bezmocná a nešťastná. Už jsem začala vymýšlet, co asi tak budu dělat. Změním plány a pojedu na víkend k našim? Já tady s ním nebudu! Nevěděla jsem jak dál, bylo mi tak smutno a těžko u srdce.

Pak přišel dolů a jen tak stál u dveří do koupelny a čekal. Nic neříkal a já také ne. Čistila jsem si zuby. Jak dlouho si je asi ještě budu muset čistit než bude nevyhnutelné, abych se otočila? Nechtěla jsem se otáčet, nechtěla jsem se na něj ani podívat. Nešlo ale jinak.

pa_fotoknihaPomalu jsem položila kartáček, otočila se a zvedla svůj zrak k němu. Stál tam a jen se na mě díval. V tom pohledu bylo víc než tisíc slov. Dívala jsem se také. Vím, že slovy bychom nikdy ten krok k sobě neuděli tak rychle, ale tady to najednou šlo. V tom pohledu totiž vše podstatné bylo řečeno. Bez analýz, omluv, vysvětlování a závěrů. Jen ten pohled a my dva.

Najednou se mi opět vehnaly slzy do očí a já udělala krok k němu a on mě sevřel ve svém náručí. Poplakala jsem si a bylo lépe. Najednou jsem jeho podporu a lásku cítila. Před hodinou ne, ale nyní ano. Nechápala jsem, jak se tak velký obrat mohl stát, ale bylo to tak. Už jsme nebyli dva rozhádaní kohouti, ale milující se manželé. Láska a pravda zvítězila :-)

Přeju vám, ať se vám daří dávat prioritu tomu nejdůležitějšímu – vašemu vztahu k sobě a jeden k druhému. A když to náhodou nevyjde, věřte, že cesta zpět k sobě může být dlouhá pouze jednu písničku a pohled do očí bez zbytečných slov.

Mějte se rádi (nejen) o Vánocích!

A.

Aneta Končulová

Mou vášní je odemykání lidského potenciálu s pomocí systému Biodanza© Můj příběh si přečtěte zde >>
Biodanza© je celostní systém lidské integrace. Propojuje hudbu, pohyb, emoce a skupinovou dynamiku v účinný mix, který rozvíjí náš potenciál a vnáší do života více radosti a lásky.
Jsem autorkou praktického průvodce pro žití života podle vlastních představ - Podívejte se na ebook Tanec mého života ZDE >>

Komentáře